» Epoxy Zemin Kaplama

EPOKSİ NEDİR?

Epoksi iki bileşenli reçinedir. Bileşenler karıştırılmadan önce bal kıvamındadırlar. Epoksi reçine, betona, çeliğe ve ahşaba çok iyi yapışmaktadır. Uygun oranlarda karıştırıldıktan belli bir süre sonra reaksiyona girerek malzeme sertleşir. Reaksiyon başka bir deyişle kür süresi ortam sıcaklığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Ortam sıcaklığı ile kürlenme süresi arasında ters orantı vardır. Birleşimin sertleştikten sonra tekrar eski haline gelmesi mümkün değildir.

İnşaat mühendisliği alanında epoksi kaplamalar daha çok mevcut betonu korumak için uygulanmaktadır. Mevcut kaplamanın aşınmasını, dış etkenlerden korunmasını, kırılmasını, kimyasal etkiler karşısında zarar görmesini, tozumasını vb. engellemek veya en aza indirmek amacı ile epoksi kaplama uygulamaları yapılmaktadır. Epoksi kaplanan alanlarda, sıvı emilimi ve tozuma olmaz. Hijyeniktir ve temizliği kolaydır. İstenilen renkte epoksi kaplama veya epoksi boya uygulaması yapılabilir.

Epoksi malzeme, yapısal güçlendirme uygulamalarında da kullanılmaktadır. Filiz ekilmesi (ankraj), karbon elyaf ve karbon plaka uygulamalarında epoksi reçineleri kullanıyoruz. Epoksi malzeme genel olarak; mükemmel yapışma, kimyasal ve ısı direnci, mekanik dayanım ve elektriksel yalıtım özellikleriyle bilinir. Modifiye edilerek elektrik iletkenliği gerektiren alanlarda da kullanılmaktadır. Yüksek ısı yalıtımı veya elektronik uygulamalar için yüksek elektrik direnci ile kombine ısı iletkenliği sunan varyasyonları da mevcuttur. Epoksi reçine rüzgar türbini rotor bıçakları üretiminde de kullanılır. Havacılık sektöründe de, fiber malzemelerin güçlendirilmesinde yapısal malzeme olarak kullanılmaktadır.

Endüstriyel Zeminlerde Epoksi Boya veya Epoksi Kaplama Uygulamaları:

Çok çeşitli epoksi kaplama uygulamaları yapmaktayız. İhtiyaçlara ve özgün koşullara bağlı olarak yapılacak olan epoksi uygulamasını belirlemek gerekmektedir, aksi taktirde ya pahalı bir uygulama yapmış oluruz ya da ihtiyaçlarımızı karşılamayacak, kısa sürede zarar görecek bir kaplamamız olur. Nasıl bir uygulama yapacağımıza karar vermek için aşağıdaki başlıklar önemlidir:

  • Epoksi kaplama veya epoksi boya uygulaması yapılması düşünülen zeminin durumu,
  • Epoksi uygulama yapılacak alan veya alanların kullanım amacı/amaçları,
  • Araç trafiği olup olmadığı ve yoğunluğu, varsa kullanılan araçların lastik mi yoksa metal tekerlekli mi oldukları,
  • Çeşitli kimyasal etkilerin varlığı,
  • Yüksek sıcaklık etkisi varlığı,
  • Kaymazlık beklentisi,
  • Hijyen beklentisi,
  • Uygulama süresi,
  • Müşterinin görsel ve diğer beklentileri,
  • İşletmeye özgün diğer koşullar.

 

 

 

» GÖRSELLER