» Montolama

 
MANTOLAMA
 
Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır. Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi uygulama mantolama uygulamasıdır. Dış cephe mantolama uygulaması yapı fiziği açısından en uygun olan ısı yalıtım sistemidir.
 
Mantolama mevsim şatlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı köprüsü oluşturmadan gerekli ısı iletim katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeyine yapılan ısı izolasyonudur.
 
MANTOLAMANIN AVANTAJLARI
 
Sintaş Yapı Bina dış yüzeyindeki her türlü kiriş, kolon, hatıl vb.. betonarme yapı elemanlarını tamamen yalıtarak ısı köprülerinin oluşmasını engeller.
Sintaş Yapı Binayı dışarıdan bir manto gibi sararak ana malzemede sıcaklık farkları sebebi ile oluşabilecek çatlakları ve hasarları önler.Dış duvarlarda oluşan yaz kış sıcaklık farkları 5 oC kadar çıkabilmektedir.
Sintaş Yapı Bina dış duvarları dış ortamın tüm etkilerinden korunur.
Sintaş Yapı Yoğuşma riski en aza indirilir.
Sintaş Yapı Hem ısı hem de su yalıtımı sağlar
Sintaş Yapı Tekniğe uygun yapılmış bir mantolama uygulaması %50 ye varan ısı tasarrufu sağlar.
Sintaş Yapı Mantolama yapılmış binalarda ısı dengeli bir şekilde dağıldığı için yoğuşma ve hava akımı olmaz, bu sayede konforlu bir yaşam alanı elde edilmiş olur.
Sintaş Yapı Yakıt tüketimini azalttığı için çevrenin korunmasına katkı sağlar.
Sintaş Yapı Binanın dış duvarlarında beton içindeki donatıları korozyona karşı koruyarak bina ömrünü uzatır.
 
MANTOLAMA NERELERE YAPILIR
 
Binaların dış duvarlarına, çatılarına, toprak temaslı mahallere, katları ayıran döşemelere, depo garaj gibi ısıtılmayan bölümlere bakan kısımlara ve soğuk hava depolarına mantolama uygulaması yapılabilir.
 
MANTOLAMA NE KADAR SÜREDE YAPILIR
 
Mantolama uygulaması orta büyüklükteki bir bina için ortalama 1-4 hafta arasında sürmektedir. Hava koşulları, binanın büyüklüğü, uygulamada çalışacak personel sayısı bu süreyi olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir. Kuvvetli rüzgar, sis ya da yağmurlu hava koşullarında mantolama uygulaması yapılmamalıdır.En ideal zaman, uygulama yapılacak dış yüzeyin ve ortam sıcaklığının en az +5 oC olduğu dönemdir.
 
MANTOLAMA SİSTEMLERİ NASIL KORUNUR
 
Eski binalarda mantolama tatbikatları öncesinde klimaların, antenlerin, tabelaların, çamaşır demirlerinin tümünün sökülmesi gerekmektedir. Sistemin ana prensibi hiçbir aralık kalmadan cephenin tamamının ısı yalıtım levhaları ile kapanması olduğu için söz konusu unsurların mantolama sonrası cepheye monte edilmemesi çok daha sağlıklı bir karar olacaktır. Yine eski binalarda daire doğramalarının değiştirilmesi düşünülüyorsa mantolama öncesi bu değişikliğinde yapılması da sistemin zarar görmemesi adına önemli katkı sağlayacaktır. Bazı binalarda zemin katlar araç otoparkına cephelidir. Bu tip durumlarda cephe duvarının önüne çiçeklik, çit veya araçlar için lastik bar demirlerinin konması istenmeyen kaza risklerini ortadan kaldıracaktır. Bina yönetimlerinin mantolama sonrası kat malikleriyle beraber ortak karar alarak ilerleyen dönemlerde de dış cephe ısı yalıtım sistemlerine özel yönetim tedbirleri alınması herkesin ortak çıkarına olacaktır.
 
Tüm bu tedbirlere rağmen onarım isteyen bir durum söz konusu olduğunda binanızın uygulamalarını yapan firmayla görüşüp yardım talep etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Yapınızın ömrü ve sizin yaşam alanınızın sağlığı açısından günümüz yapı sektörünün en geçerli çözümü olan dış mantolamanın avantajlarından sonuna kadar faydalanmanız yine sizin elinizdedir.
 
 
 

» Betopan

 

Betopan Özellikleri
 
Betopan, neme direnç özelliği ile dış cepheler için vazgeçilmez bir malzemedir. Ağaç, çimento ve sağlığa zararsız kimyasal katkı maddelerinin birleşimiyle oluşan betopan, ağaç ve çimentonun olumlu özelliklerini içeren bir inşaat levhasıdır. Bu sayede yapıların farklı bölümlerinde farklı isteklere göre, istenen çözümleri sunabilmektedir. Suya oldukça dayanıklı olan betopan, suyun içinde ancak 3 gün bekletildiğinde kesitin ortasının ıslandığı görülmüştür. Bu yazımızda dayanıklılığı ile birçok mekanda tercih edilen betopanlar hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
Betopanın, çimento ve ağaçların olumlu özelliklerini aldığını belirtmiştik. Peki çimento ve ağaçların olumlu özellikleri nelerdir? Çimentolar neme karşı oldukça dirençlidir, suda şişirme yapmaz, küflenmez, yangına dirençli, böcek ve haşereye dayanıklıdır. Ağaçlar ise hafiftir, darbelere karşı dayanıklıdır, ısı yalıtımı sağlar, makine ile işlenebilir ve elastik bir yapıya sahiptir. Bu iki malzemenin birleşimiyle oluşan betopanların genel olarak avantajlarına bakarsak:
 
Alev almaz.
Plastik değildir.
Nemden etkilenmez.
Böceklenme yapmaz.
Suda şişmez, küflenmez.
Hızlı ve kolay montaj edilebilir.
Prefabrik yapılar için son derece idealdir.
Sağlığa zararlı en ufak bir madde içermez.
Ses ve ısı yalıtımını mükemmel şekilde sağlar.
 
Farklı kalınlık, ağırlık ve boyutlara sahip olan betopan çeşitlerinden tercih yaparken, montaj elemanları seçiminde son derece dikkatli olunmalıdır. Uzun vadeli bir yapı isteniyorsa kesinlikle kaliteli malzemeler tercih edilmelidir. Malzemelerin paslanmaz özellikte olmalarına dikkat edilmelidir. Eğer yapımızın uzun ömürlü olmasını istiyorsak, yapıda kullandığımız en küçük ürününe kadar her şeyin kaliteli ve uzun ömürlü olması gerekir.
 
Betopan uygulama süreci 3 aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak:
 
1)   Kesim işlemi: Kullanılacak alana göre betopanlar işinde ehil ustalar tarafından ince bir işçilikle kesilir.
 
2)   Vidalama işlemi: Kesimi yapılan parçalar, monte edilecek yerlere dikkatlice vidalanır. Vidalamadan önce vidalanacak yerler işaretlenir.
 
3)   Boyama işlemi: Vidalanan parçalar kullanıcının zevkine göre tercih ettiği boya ile boyanır.
Son derece kaliteli ve uzun ömürlü olan betopanlar hakkında belirttiğimiz noktalar dışında seçilecek firmanın kalitesi de oldukça önemlidir. Çok düşük fiyatlara aldanıp bu işte ehil olmayan firmalar tercih edilirse ileride çıkacak sorunlar daha fazla masrafa yol açacaktır. Bu yüzden her zaman için kaliteli ve işinde ehil firmalar tercih edilmelidir.
 
 

»

»

» GÖRSELLER